skip to Main Content

Jaké jsou výnosy z podílových fondů

Výnosy z podílových fondů

Podílové fondy jsou na investičním poli často skloňovaným termínem. Ať už s investováním teprve začínáte, nebo již se řadíte mezi zkušené investory, můžete podílové fondy vyzkoušet pro uložení a zhodnocení svých finančních prostředků. Tradiční spořící produkty vám velké zhodnocení nepřinesou, a pokud vám nevadí podstoupit určitou míru rizika, představují podílové fondy rozhodně jeden ze zajímavějších způsobů, jak můžete získat prostředky do své kapsy.

Jaká je definice podílového fondu

Podílový fond se definuje jako nástroj využívající se k investičním operacím. Podílové fondy dělíme na několik typů a můžeme je členit dle účelu nebo třeba obsahu. Základní jednotkou je podílový list a vy se díky jeho pořízení stáváte investorem – podílníkem fondu.

Podle obsahu se podílové fondy dělí na akciové, dluhopisové, smíšené, na fondy peněžního trhu, nemovitostní, komoditní, devizové a fondy fondů. Mohou být aktivně nebo pasivně řízené. Mohou být zaměřené na širokou veřejnost, na korporace nebo na kvalifikované investory.

Jak si vybrat vhodný investiční fond

Při výběru investičního fondu vždy hlídejte několik kriterií. Pokud zatím nemáte dostatek zkušeností, nechte si poradit od zkušenějších investorů. Porovnávejte například historickou výkonnost fondu s konkurencí. Dbejte na nákladovost fondu, historickou volatilitu nebo na obrátkovou portfolia. Podle jiných kriterií budete posuzovat výhodnost koupě dluhopisů a akcií.

V Čechách působí zahraniční i tuzemští správci fondů. Z českých investičních společností můžeme jmenovat například Generali Investments CEE, Českou spořitelnu, ČSOB Asset Management, Investiční kapitálovou společnost KB nebo Raiffeisenbank.

Proč má smysl investice do podílového fondu

Mnoho lidí se obává vysokých investic do podílových fondů. Proti mluví dlouhodobý horizont (investice může být uložena například 30 let), během kterého může dojít k mnoha změnám, například k hyperinflaci, měnové reformě, ke znárodnění atd. Tyto důvody jsou opravdu reálné.

Neměli byste se proto upínat k jednomu fondu, ale své prostředky rozdělte do více zdrojů. Fondy mají obecně mnohaletou tradici a neměli byste se jim proto bránit. Investování do nich je jednoduché a nevyžaduje tolik zkušeností. Pokud se fondů bojíte, vyberte si některý z konzervativnějších způsobů pro vaše investování.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top