skip to Main Content

4 tipy jak nespadnout po krk do dluhů – na půjčku běžte chytře

Dluhová propast

Vyřídit si půjčku není dnes nic těžkého. Jestliže si ji člověk neobstará v bance, může zamířit do nebankovního sektoru. Právě zde se najde mnoho společností, které vůbec neřeší klientovu platební morálku, tudíž nějaký ten škraloup nevadí. Není se tedy čemu divit, že se nejedna domácnost topí v dluzích.

Soused má nové domácí kino, proč ho nemít také? Co nový luxusní kávovar? Ten by nebyl marný, jde vzít i na splátky. Kolega letos poletí na exotickou dovolenou, půjčka nám zajistí, že i my prožijeme parádní léto. Vánoční dárky? Žádný problém – půjčka zajistí, že celá rodina dostane pod stromeček luxusní dárky. A důsledky? Ty většina už moc neřeší, protože má před očima jen to hezké. Snadno dostupnou půjčku a kupu možností. Půjčka nemusí být nutné zlo, pokud si člověk půjčuje s rozmyslem a má pádný důvod a není jiné východisko. Dnes se společně podíváme na to, jak nespadnout do dluhové propasti.

Půjčku využijte rozumně

Vaše blízké potěší i maličkost a především vaše přítomnost. Nenechte se tedy zlákat lukrativními nabídkami a nekupujte dárky, zájezdy a jiné hlouposti na půjčku. Pokud se už rozhodnete koupit něco na splátky, je ideální, když dobře víte, že jste schopni tuto částku splácet a ještě si odkládat stranou nějakou tu korunu, protože zajistit si dnes finanční rezervu je naprostá nezbytnost. Naučte se rozlišovat nutné a nepotřebné. Nutné mohou být například výdaje na zdraví a služby, bez kterých nelze v každodenním životě fungovat. Ale nová televize, pokud na stolku stojí stará, určitě počká.

Zaměřte se na kvalitní věci

Jestliže už opravdu uznáte, že je potřeba vyměnit starý televizor za nový, pak si kupujte jen kvalitní a ověřené zboží s prodlouženou zárukou. V opačném případě byste mohli také splácet něco, co už mít nebudete. To by asi příliš nepotěšilo.

Pozor na lákadla

Nabídky nízkého úroku a jiné reklamní tahy mohou být velkým lákadlem. Ovšem většinou se takto prezentuje nejen nové zboží, ale i to neprodejné. Mnohem lépe uděláte, dáte-li přednost ověřeným společnostem, kde neváhají spokojení zákazníci/klienti poskytnout kladné recenze. Za tím zdánlivě „nejlepším“ se mnohdy skrývají i nelidské podmínky a poplatky. K bezkonkurenčně nízkému úroku můžete ve finále vyfasovat částku, až se vám z toho hlava zatočí. Protože některé splátky mohou zahrnovat skryté poplatky, pojištění, nově založený účet apod.

Dvakrát měř a jednou řež

Než uzavřete jakoukoliv půjčku, zkoumejte důkladně smluvní podmínky, pokuty za prodlení splátky, možnosti předčasného splácení a další. Pamatujte, že neznalost se neomlouvá. Pozdě pak plakat nad rozlitým mlékem. Ptejte se jiných klientů, čtěte recenze a přemýšlejte dopředu.

TIP: Finanční gramotnost

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top