skip to Main Content

Rady a tipy – Jak vybrat povinné ručení

Pojištění nového auta - ilustrační foto

Již samotný název – povinné ručení prozrazuje, že jde o povinnost, bez které se žádný řidič neobejde. Ani my netvoříme výjimku. Bez povinného ručení nemáme co pohledávat na pozemní komunikaci.

Povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla představuje povinné pojištění ze zákona. V tomto případě nám odpadá řešení otázky, zda se pojistit či nikoliv. Ovšem přeci jen jednu otázku si položit můžeme: kde a jak zákonné pojištění vozidel sjednat, aby to mělo smysl. Nabídky pojišťoven se totiž liší, včetně udělení bonusů, proto je důležité vybrat si správně.

Na co se zaměřit?

Při výběru povinného ručení se zaměříme na fakt, zda poskytuje daná pojišťovna asistenční služby, případně jaké? To, co je povinné můžeme rovnou přeskočit. U čeho se však zastavit je: možnost srovnat pojištění dle jednotlivých nabídek. Pečlivě vybíráme podle částky, jež za nás daná pojišťovna uhradí a podle nabízených asistenčních služeb.

Představa obíhání té či oné pojišťovny nás však děsit nemusí, protože ceník povinného ručení je možné vyzkoušet z pohodlí domova u šálku lahodné kávy. Existují online srovnávače, kde je možné vybrat si podle nejlepší nabídky.

Jak poznat kvalitní pojištění

Kvalitní produkt a pojišťovna se pozná tak, že má v nabídce hned několik druhů pojistné ochrany. Klient si zvolí sám ochranu svého vozidla, která se mu jeví jako nejlepší. Zatímco někdo dává přednost pouze ceně, druhý sleduje i rozsah asistenčních služeb, zvýhodnění havarijního pojištění či připojištění čelního skla. Dnešní doba umožňuje díky online vyhledávačům najít optimální řešení pro každého.

Ačkoliv zákon stanovuje pojišťovnám tří měsíční lhůtu na vyřízení „pojistné události“vyřizují škodní události některé pojišťovny mnohem svižněji. I na to je potřeba se zaměřit. Kromě rozsahu pojišťovacího produktu je vhodné sledovat i fakt, jak dlouho pojišťovna na trhu již působí a kolik spokojených zákazníků má.

Sledování recenzí

Pochvala zákazníků je pro naše rozhodování velmi důležitá. Musíme počítat s tím, že najdeme i protikladné názory řidičů. Bude-li někde pouze samá chvála – něco na tom nehraje. Ovšem převažovat by měly kladné zkušenosti ostatních řidičů.

Na co si dát pozor?

Obezřetní musíme být i na přehnané slevové akce, které mohou být jen líbivou reklamou. Nafouknutá bublina nemusí být zárukou kvalitního pojišťovacího produktu. U kvalitních pojišťoven lze povinné ručení rozšířit o dodatkové pojištění (může jít kupříkladu o pojištění skel v případě poškození vozidla živelnými pohromami či zvířetem).

Proč nepodcenit povinné ručení

Právě z povinného ručení se hradí škody vzniklé třetí straně nejen na majetku, ale i zdraví. Je tedy zcela logické, že nemít povinné ručení sjednáno je velký risk, který by se mohl vyšplhat do řádů miliónu korun. Jak už jsme si řekli, existuje nemalé množství pojišťoven, jež nabízejí povinné ručení lišící se nejen cenou, ale i řadou výhod. Ať už jde o asistenční služby či úrazové pojištění.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top