skip to Main Content

Co potřebujete k založení bankovního účtu

Účty - Osobní - Podnikatelské - Nebo Studentské - Ilustrační Foto

Jaké dokumenty je nezbytné bance předložit při zakládání účtu? Záleží na tom, jaký přesně si vyberete. Banky mají v nabídce běžné, studentské nebo také podnikatelské účty. My jsme se na všechny tři typy bankovních účtů zaměřili a připravili jsme pro vás soupis dokumentů, které potřebujete. Pokud je nepředložíte, půjdete do banky pravděpodobně zbytečně. Šetřete tak svůj čas a námahu. Raději si přečtěte náš užitečný článek, abyste na nic nezapomněli.

Založení osobního bankovního účtu

Osobní bankovní účet se označuje také jako účet běžný. Tento účet má dnes skoro každý. Nejde jen o nejpraktičtější, nejsnadnější a zároveň nejbezpečnější způsob pro uložení peněz, ale také z tohoto účtu můžete provádět všechny důležité platby – ty běžně zadáváte v internetovém nebo mobilním bankovnictví a opět tak šetříte spoustu času. Bez osobního účtu si už nedokážeme představit náš život.

O tom, co je potřeba k založení běžného účtu začnete uvažovat v momentě, kdy si chcete založit svůj první účet, nebo když jste z nějakého důvodu nespokojeni ve své současné bance a chcete ji proto změnit.

Než půjdete do banky, připravte si dva doklady totožnosti. Tím prvním by měl být občanský průkaz, druhým pak může být cestovní pas nebo třeba řidičský průkaz. Pro vlastnictví běžného účtu byste také měli u většiny bank splnit dosažení věku 18 let. Podobné podmínky jsou též při zakládání spořících účtů.

Založení studentského bankovního účtu

Co dělat, když chcete bankovní účet, ale 18 vám ještě nebylo? Pak se nabízí jako řešení studentský bankovní účet, k jehož založení ale často potřebujete souhlas zákonného zástupce. Tato oblast je velmi specifická a doporučujeme věkovou podmínku ověřit přímo u konkrétní banky. Některé banky nabízejí účty pro zájemce do 18 let za stejných podmínek, ať už studují či nestudují (řeč je o takzvaných juniorských bankovních účtech).

Studenské účty jsou primárně určené pro studenty středních a vysokých škol. K založení takového účtu si kromě dvou dokladů totožnosti připravte navíc ještě potvrzení o studiu, které vám vystaví na studijním oddělení vaší školy.

Založení podnikatelského bankovního účtu

Jako OSVČ si můžete založit také podnikatelský účet. Dle živnostenského zákona sice speciální účet pro své podnikání nepotřebujete, je však samozřejmě lepší a přehlednější mít své peníze z podnikání oddělené. Některé (zejména nízkonákladové) banky nabízejí podnikatelský účet za stejných podmínek jako účet běžný, u některých ho získáte dráže.

Kromě dvou dokladů totožnosti si k bankovnímu účtu tohoto typu připravte také živnostenský list nebo originál či úředně ověřenou kopii výpisu ze živnostenského rejstříku. Pracovníci některých bank jsou však schopni si výpis sami vygenerovat a ověřit, proto se před návštěvou banky podívejte na její webové stránky, kde byste měli najít podrobnější informace.

5/5 - (1 vote)
Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top