skip to Main Content

Znáte základní principy finanční gramotnosti?

Základní principy finanční gramotnosti- ilustrační foto

Již několikrát jsme vás informovali o tom, jak si správně vybrat půjčku, na co si dát pozor při investování nebo jaké spoření je výhodné. Toto všechno už znáte. Ovšem nyní přicházíme se základními principy finanční gramotnosti, které byste měli mít vždy na paměti. Pomohou vám zorientovat se ve světě financí a povedou vás k disciplíně, abyste byli stále na správné cestě za svými sny.

1. Zbavte se špatných úvěrů

Předražených půjček, nevýhodných úvěrů a luxusních kreditních karet koluje mezi lidmi celá řada. Prakticky každý druhý, kdo má nějaký úvěr, má nevýhodnou smlouvu nebo předražené úroky. Zbytečně. Toho všechno se proto zbavte! Nejprve si zkontrolujte kolik celkově na konci zaplatíte, poté se podívejte, jak vysoké máte měsíční splátky a s touto informací přejděte k nějaké konkurenční bance. Uvidíte, že výrazně ušetříte.

2. Spořte na horší časy

Není nic horšího než životní tragédie, na kterou nejsme připraveni. I když většinou přijde znenadání a nedá se na ni nikdy pořádně připravit, jednu věc přece jen udělat můžete. Mějte připravené alespoň nějaké úspory na horší časy. Ideálně na půl roku. I kdybyste se tak dostali do velkých zdravotních či životních problémů, nikdy nezůstanete úplně bez peněz.

3. Pojistěte se proti zdravotním problémům

A s předchozím bodem souvisí i tento další. Nejen úspory, ale také životní pojistka vás může ochránit proti nepříjemným následkům invalidity, vážné nehody nebo nemoci. Životní pojistka se hodí úplně všem a nemusí být vůbec drahá. U tohoto bodu ale doporučujeme domluvit se s odborníkem, abyste si sjednali skutečně nejlepší a nejvýhodnější pojištění.

4. Vlastní je lepší než pronajaté

Posledním bodem je bydlení. Dozajista je lepší bydlet ve vlastním než celý život splácet nájem. Ten vám totiž bude neustále růst podle toho, jak porostou průměrné mzdy, jak bude růst inflace a celkově jak se budou měnit tržní ceny. Proto si raději vezměte hypotéku a bydlete ve svém než v pronajatém, co nikdy nebude vaše.

Je to sice pár rad, ale můžete díky nim zůstat celý život ve finanční pohodě.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top