skip to Main Content

Jak zrušit smlouvu o povinném ručení

Storno smlouvy o povinném ručení

Povinné ručení je pojištění, které nedílně potřebujete ke svému vozu. Musí ho mít zajištěný každý automobil. I když se jedná o ze zákona povinné pojištění, tak ho každá pojišťovna nabízí za jinou cenu. Roli zde hraje věk žadatele, zkušenosti s řízením automobilu, které se ověřují dle počtu let, po které nějaké vozidlo vlastníte, i mnoho dalších aspektů.

Často se stává, že si při koupi vozu sjednáte nevýhodné pojištění, které chcete později zrušit. Nebudete přece zbytečně ročně platit několik stovek až tisíců korun navíc, když nutně nemusíte. Toto pojištění není ani pro vaše potřeby, ale pro potřeby někoho, komu způsobíte dopravní nehodu. Vy sami v rámci něj možná v budoucnu využijete pouze asistenční služby.

Výpověď povinného ručení dohodou

Většina klientů se s pojišťovnou dohodne, to znamená, že pojistka končí takzvaně dohodou. Termín je možné domluvit téměř kdykoliv. Na dohodu však musí přistoupit obě strany. Návrh dohody podávejte své pojišťovně v písemné formě.

Výpověď povinného ručení

Alternativní možností je výpověď, kterou podáte do dvou měsíců od počátku pojistné smlouvy, do 14 dní od uzavření smlouvy přes internet nebo šest týdnů před koncem pojistného období. Výpověď se podává písemně. Často pak po ní běží osmidenní lhůta. Během té si pohodlně vyřídíte jinou pojistku pro svůj automobil.

Zvýšila vám pojišťovna pojistné? Pak i v tomto případě můžete samozřejmě pojistku vypovědět a jít jinam. Je nutné jí ale dát na vědomí, že s navrhovanou změnou ze strany pojišťovny nesouhlasíte. Jelikož se pojistné platí k výročí smlouvy, tak i k němu proběhne její zrušení.

Další případy, kdy můžete ukončit smlouvu: do 3 měsíců od vzniku pojistné události, při změně vlastníka vozu, při likvidaci vozu, při odcizení vozidla nebo třeba když pojištění nezaplatíte. Pak ale není výpověď podána vámi, ale samotnou pojišťovnou.

Samozřejmě se tak nestane při první zapomenuté úhradě. V takovém případě pojišťovna zasílá pouze upomínku, na kterou byste měli ihned reagovat. Tato upomínka vás může informovat o možnosti zániku vaší pojistné smlouvy.

Změňte svou současnou pojišťovnu za výhodnější

Především přes internet si sjednáte pojistku velmi výhodně. Pokud tedy platíte zbytečně vysokou částku za pojištění, nemá příliš smysl se na danou pojišťovnu upínat. Když smlouvu zrušíte, můžete i něco navíc získat. Pojišťovnu lze změnit třeba každý rok. Pokud tedy máte pocit, že je pro vás pojistka nevýhodná, udělejte si malý průzkum trhu ještě před výročím smlouvy.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top