skip to Main Content

Jak úsporně vytápět svou domácnost

Úsporné vytápění domu

Vytápění domácnosti začíná být opět hojně diskutovaným tématem. Ať už topíte dřevem, elektrickou energií, plynem nebo třeba uhlím, určitě se snažíte na vytápění co nejvíce ušetřit. Právě výdaje za vytápění jsou totiž často vysoké, a to i v případě, že doma netrávíte příliš mnoho času.

Udává se, že vytápění a ohřev vody činí až 90 % nákladů z roční spotřeby energií v domácnosti. Pokud tedy chcete nalézt úspory v energiích, doporučujeme vám začít právě v této oblasti.

Vytápějte na optimální teplotu

Základem úspory je místnosti nepřetápět. Tepelný komfort byste měli mít kolem 21 °C. Více topit je zbytečné, jelikož pak pravděpodobně budete muset více větrat. I když je vám nižší teplota zpočátku nepříjemná, je to jen otázka zvyku. Pokud chcete ušetřit, tak věřte, že každý stupeň dolů přináší opravdu výrazné úspory.

Regulujte teplotu v místnostech, i když nejste doma

Na stejnou teplotu nemůžete topit v kuchyni, v obývacím pokoji a v ložnici. Každá místnost si žádá jiné klima. Teplotu byste si zde měli optimálně nastavit, aby vám byla komfortní a vy jste zbytečně neutráceli.

Teplotu regulujte především v době, kdy se doma nenacházíte. To je dobré netopit vůbec nebo jenom topit na minimum. Pokud žijete v bytě, topit nemusíte vůbec, jelikož vám s ohřátím bytu pomohou okolní prostory. V domě je situace jiná, tam byste alespoň trochu měli topit neustále.

Větrejte krátce a intenzivně

Během chladnějších měsíců roku, po které doma topíte, byste neměli zbytečně větrat. Pokud k větrání využíváte okna (to znamená, že nemáte rekuperační jednotku), doporučuje se krátké a intenzivní větrání alespoň třikrát až čtyřikrát denně, kdy otevřete všechna okna na 5 až 10 minut. Toto větrání zajistí, že váš příbytek zbytečně nevychladne a vy budete mít dostatek čerstvého vzduchu.

Vyzkoušejte moderní technologie

Při regulaci vytápění je výhodné použití termoregulačních hlavic, které navíc mohou být i elektronicky řízené – například dálkově chytrým telefonem. Teplotu si pak kdykoliv během dne pohodlně zkontrolujete a snadno ji upravíte, i pokud se zrovna nenacházíte v domě.

Používejte podlahové vytápění nebo nezakryté radiátory

Pokud deskový radiátor v místnosti něčím překryjete, bude topit výrazně méně, než když je čistý a odkrytý. Velmi efektivní je v tomto případě podlahové vytápění, kdy se teplo rovnoměrně šíří po celé místnosti.

Úspor v domácnosti za vytápění můžete dosáhnout třeba i změnou způsobu vytápění (například z elektrokotle na tepelné čerpadlo) nebo zateplením fasády či výměnou oken. Tak vám ale vzniknou úspory, které se zaplatí až po určitém čase.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top