skip to Main Content

Současná krize spojená s koronavirem nahrává zájemcům o hypotéky

Správná doba na levnější hypotéku

Již období americké hypoteční krize v roce 2007 ukázalo, že zažádat o hypotéku na nový byt či dům v době, kdy se jí ostatní chtějí spíše zbavit, vůbec nemusí být špatným nápadem. Nenechte se tedy strhnout davem a pečlivě zhodnoťte svoje aktuální finanční možnosti. Žádost o hypotéku se v době, kdy to tento finanční produkt bude logicky klesat zájem, nemusí být vůbec špatným východiskem z krize.

Náš TIP: Podívejte se na nezávislé srovnání hypoték

Nic neuspěchejte

Jak praví moravští vinaři: „na dobré víno je potřeba si počkat“. Stejně tak buďte trpěliví i s žádostí o novou hypotéku nebo s refinancováním té stávající. Krize spojená s pandemií koronaviru COVID19 je stále ještě na svém počátku a jak její důsledky zamávají se světovými finančními trhy, ukážou teprve další měsíce. Již v současné době je ale jasné, že zájem o hypotéky poklesne. Lidé zkrátka nebudou mít z čeho je financovat. Živnostníci přicházejí o své výdělky, zaměstnanci jsou na nucené dovolené nebo v lepším případě na home officu nebo nemocenské. A banky tuší problém, proto již nyní snižují sazby.

Jaká je předpověď pro blízkou budoucnost?

Příjmy všech skupin obyvatelstva se tak zřejmě budou snižovat. Takže zatímco mnozí finanční prognostici na začátku tohoto roku ještě očekávali zdražování hypoték, v současné době se jejich předpověď otočila. V současné době banky lákají klienty, kterým konči fixační období na lákavou 2 % úrokovou sazbu, na kterou mnozí rádi kývnou. Jestliže vám ale fixace v této době nekončí, nenechte se zlákat a vyčkejte. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy, mohou hypoteční sazby koncem letošního roku atakovat hranici historického minima z roku 2016 pohybujícího se okolo 1,8 %. Již současné snížení základní úrokové sazby ČNB na hranici 1,75 % tento trend potvrzuje. Můžete-li, vyčkejte s hypotékou či jejím refinancováním spíše na léto nebo podzim.

Krátkou či dlouhou fixaci?

Pokud se prognózy potvrdí a sazby budou významně klesat, bude samozřejmě výhodné zafixovat si nízký úrok na co nejdelší dobu. Fixační období se obvykle pohybuje od 1 do 5 let. Výjimkou ale není ani doba fixace 10 let. A právě tuto maximální hranici bude výhodné v současné době volit.

Hypotéka není jen půjčení prostředků

Abyste předešli případnému nemilému překvapení, je dobré být připraven a vědět, jaké platby bude banka požadovat v případě, že zažádáte o novou hypotéku. Kupujete-li zároveň dům, počítejte s provizí realitní kanceláři, která je však často již zahrnuta v jeho ceně. Pohybuje se obvykle okolo 5 % z pořizovací ceny. Na poplatek bance za vyřízení úvěru si rezervujte další alespoň 1 % z ceny nemovitosti a nemine vás zřejmě ani cena za odhadce, která se může vyšplhat maximálně k 10 000 Kč. Další náklady může představovat pojištění nemovitosti, případně životní pojištění a pojištění vaší neschopnosti splácet. V případě hypotéky se opravdu vyplatí nemávat nad těmito finančními produkty rukou a některým z nich si zajistit svoji případnou nemoc nebo pracovní výpadek. Ročně vás pojistné přijde na částku okolo 5 000 Kč, což za ten klid rozhodně stojí.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top