skip to Main Content

P2P investování

P2P - PEER TO PEER

Našetřené peníze se rozhodně vyplatí investovat – jejich hodnota pak stoupá, namísto toho, aby kvůli inflaci postupně klesala. Existuje několik způsobů, jak své úspory zúročit a vydělat na nich. V posledních letech se na výsluní dostává princip tzv. P2P půjček, nebankovních půjček od lidí jiným lidem.

Jak investovat do P2P půjček?

Není to nic složitého. V každém takovém úvěru figurujete vy, jakožto investor, žadatel o úvěr a platforma, která zprostředkovává veškerý váš styk stejně tak, jako potřebnou dokumentaci. Jednoduše se stačí zaregistrovat na některou z P2P platforem (u nás například Zonky, ze zahraničních portálu jsou pak nejpopulárnější Mintos nebo Bondora), a prakticky ihned po dokončení registrace si můžete vybírat z nabízených úvěrů. U každé půjčky se pak liší délka trvání, úrok apod.

Je takové investování bezpečné?

Samozřejmě není tajemstvím, že ne všichni žadatele o úvěr jsou spolehliví, a může se proto stát, dlužník nebude právě váš úvěr splácet včas nebo dokonce vůbec. Nemusíte se ale bát, P2P investování není v tomto ohledu rizikové – každá platforma má své specifické postupy, kterými takové situace řeší. Obecně platforma zajišťuje vymáhání dluhů, které financuje ze svých vlastních zdrojů a ve výsledku je uhradí dlužník, vaše peníze tak dostanete zpět (někdy i včetně kompenzace za zpoždění).

Kolik lze vydělat?

Samozřejmě výnosy jsou u každé platformy trochu jiné i podle toho, jakou si platforma účtuje provizi, ovšem například na Mintosu činí průměrný výnos 12 % ročně. Z každých zainvestovaných 100 000 Kč tak získáte každý měsíc 1 000 korun zisku (a obdobně pro jiné výše investic).

P2P investice jsou moderním a stále rostoucím způsobem investování vlastních úspor. Můžete díky nim snadno uchránit své peníze před inflací a zároveň je pro sebe nechat vydělávat.

Poslední články
Diskuse
Back To Top