skip to Main Content

Další problémy spojené s novým zákonem o půjčkách

Zákon o spotřebitelském úvěru 2016

O novém zákoně o půjčkách, jenž vešel v účinnost 1. prosince 2016, jsme vás již několikrát informovali. Dozajista víte, že má tento zákon pomoci samotným spotřebitelům a znemožnit poskytovat úvěry neseriózním subjektům. Také jsme vás už informovali o prvních problémech a nesrovnalostech, které tato legislativa s sebou přinesla. Nyní jsme přišli na další problém, který tento nový zákon přináší, a to zejména podnikatelům. Čtěte dále a dozvíte se víc.

Živnostníci si již nebudou moct jen tak půjčovat

Celou situaci vám popíšeme uvedením do praxe. Představte si, že podnikáte již řadu let a právě teď byste potřebovali nakopnout své podnikání půjčkou. Nenapadne vás proto nic jiného, než zajít do banky a o úvěr si zažádat. Kromě klasických dokumentů po vás ale banka bude nově chtít i velmi podrobné potvrzení příjmů a velmi důkladně si váš prolustruje. Řekněme také, že již několik let využíváte tzv. daňové paušály. To znamená, že uplatňujete 60procentní výdajový paušál. 60 % jsou výdaje, 40 % příjmy.

Poskytovatelé půjček už nemohou půjčovat jen tak někomu

Jenže jakmile si banka toto všechno projde, zjistí, že těchto 40 % příjmů tabulkově nestačí na splácení půjčky, a tak vám úvěr neschválí. I když máte mnohem nižší náklady, nedá se nic dělat, banka ani žádný jiný poskytovatel vám půjčku nedá.

Podnikatelé budou od teď ve velké nevýhodě

Pokud vaše podnikání stojí na této finanční injekci, raději si ušetřete cestu do banky a rovnou se zeptejte rodiny nebo svých známých. I když jsou zatím některé banky, jako například Expobank CZ, Komerční banka, mBank, Oberbank AG pobočka ČR či Raiffeisenbank, shovívavé a nezohledňují výši příjmů, je pouze otázkou času, kdy k tomu i ony přistoupí.

Jak mohou tuto situaci OSVČ vyřešit?

Řešení tohoto problémů je hned několik. Půjčte si od známých nebo od příbuzných, požádejte svého partnera, aby si sjednal spotřebitelský úvěr na své jméno, pokud má klasický měsíční příjem ze stálého zaměstnání, nebo si půjčte peníze z alternativních zdrojů. I když tato situace neznamená konec světa, dozajista není příjemná. Už teď s tím však počítejte a předejte řadě problémů.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top