skip to Main Content

Jak investovat peníze na konci roku

Investice do spoření - ilustrační foto

Konec roku nabízí možnosti pro investování vašich finančních prostředků, nad kterými jste třeba v průběhu roku vůbec nepřemýšleli nebo na ně úplně zapomněli. Jedná se například o investice do penzijního připojištění (doplňkového penzijního spoření), životního pojištění a stavebního spoření. Správně investované peníze vám zde mohou přinést velký zisk. Navíc některé z těchto produktů čekají v příštím roce velké změny.

Investice do doplňkového penzijního spoření

Penzijní fondy jsou velmi oblíbené. Mnoho lidí si uvědomuje riziko nízkého důchodu v budoucnu a spoří si peníze. Jedná se o dlouhodobé produkty, které se vyplácejí až třeba za 30 nebo 40 let. Můžete volit garantovaný výnos nebo se rozhodnout pro vlastní investiční strategii. Průměrná výše spořené částky činí 700 Kč ze strany občanů. Zaměstnavatelé přidávají kolem 800 Kč. V některých zaměstnáních je tak příspěvek na penzijní spoření zajímavým benefitem.

Spořit byste měli každý měsíc, pak obdržíte příspěvek od státu. Navíc máte možnost si při výpočtu daně z příjmu snížit daňový základ až o 12 000 Kč. Ušetříte až 1 800 Kč na daních. Ke konci roku byste měli mít zaplaceno 24 000 Kč. Pokud tak nemáte, doporučujeme vám částku doplatit. Více ale posílat nemusíte, protože na tuto částku získáte od státu maximum.

Od příštího roku budou moci zaměstnavatelé ročně přispívat až 50 000 Kč. Lidé si od daní budou moci odečíst dvojnásobek – 24 000 Kč a dosáhnou tak na slevu 3 600 Kč.

Investice do životního pojištění

I životní pojištění je výhodný a státem podporovaný produkt. Jedná se o investiční životní pojištění, které v sobě spojuje pojistku a investování do podílových fondů. Je opět podporované zvýhodněnými příspěvky od zaměstnavatelů a snížením daňového základu při výpočtu daně z příjmu. Zde si opět můžete odečíst až 12 000 Kč ročně.

Od roku 2017 se zde bude provedena stejná změna jako u penzijního připojištění – nově si budete moci od základu daně odečíst až 24 000 Kč – a zaměstnavatel vám bude moci přispívat částkou až 50 000 Kč ročně. Tento limit se týká dohromady penzijního spoření a životního pojištění.

Investice do stavebního spoření

Stavební spoření je oblíbený spořící produkt, který navíc můžete využít k získání hypotečního úvěru. Byť byl v posledních letech státní příspěvek na stavební spoření výrazně snížen, i tak vychází velice výhodně. Od státu obdržíte až 2 000 Kč ročně. Abyste na tuto podporu dosáhli, musí mít zaplacenou celkovou částku 20 000 Kč. Tu nemusíte platit měsíčně, ale můžete ji vložit najednou. Stát tuto podporu vyplácí po dobu maximálně 6 let.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top