skip to Main Content

Kdy raději nepodepsat úvěrovou smlouvu

Pozor na podpis u úvěrové smlouvy -nebo u půjčky smlouva o zapůjčce - ilustrační foto
Každý úvěr či půjčka jsou ošetřeny smlouvou. S úvěrem se pojí úvěrová smlouva a s půjčkou smlouva o zápůjčce. Když si sjednáváte půjčku, měli byste tuto smlouvu s předstihem obdržet a mít dostatek času na její prostudování. Jestliže vám ve smlouvě není něco jasné nebo na vás poskytovatel spěchá a říká vám, že musíte smlouvu rychle podepsat, jinak že půjčku nezískáte, je něco špatně a doporučujeme vám od takové půjčky dát ruce pryč.

Smlouva obsahuje nepravdivé nebo neúplné informace

Každá část úvěrové smlouvy by vám měla být jasná. Přece jen smlouvou se zavazujete k určitým úkonům. Plynou vám z ní nejen práva, ale také spousta povinností, které musíte plnit, jinak se dostanete do velkých problémů. Samotný podpis smlouvy si proto dobře promyslete a klidně si na něj vyhraďte i několik dní času.

I když smlouvu obdržíte pouze elektronicky, dokument si vytiskněte, vyznačte si pasáže, kterým nerozumíte a požadujte jejich vysvětlení. Samotný poskytovatel úvěru by s vámi měl v ideálním případě smlouvu projít. Pak totiž nenabudete dojmu, že prosazuje nějaké nekalé praktiky.

Pozor, podpisem smlouvy vám už vznikají náklady

Dokud úvěrovou smlouvu nepodepíšete, žádný úvěr nečerpáte. Jakmile ale onen posvátný dokument ztvrdíte svým podpisem, získáváte úvěr a z toho vám plynou povinnosti. S úvěrem si to u některých poskytovatelů můžete rozmyslet, vůbec nezačít čerpat a od smlouvy odstoupit.

Odstoupení ale podávejte vždy písemně, i když se bude banka či soukromá společnost tvářit, že ústní výpověď stačí. Pouze tak totiž budete mít jistotu, že je vše správně uzavřené. I když ale od smlouvy odstoupíte, může vám banka účtovat nějaké poplatky, protože jí již vznikly v souvislosti s vyřizováním vašeho úvěru nějaké náklady. Je tedy lepší být rozhodný a vědět, zda si půjčit či nepůjčit peníze.

Podpis úvěrové smlouvy často zakládá povinnost uhradit bance poplatky. Jen málokterá půjčka je zdarma. Většinou platíte poplatek i za její sjednání. Povinnost ho uhradit máte v ten moment, kdy podepíšete smlouvu, protože je jisté, že úvěr už je váš.

Úvěrová smlouva je obsáhlým dokumentem

Pravdou však zůstává, že úvěrová smlouva není žádné lehké čtení, které byste si k sobě vzali na dobrou noc. Psanému textu je často velmi těžké porozumět, protože obsahuje složitá souvětí a odborné termíny. Jestliže však z nějakého důvodu nemáte z úvěru dobrý pocit, raději smlouvu vůbec nepodepisujte, nebo od ní včas odstupte. Je celá řada poskytovatelů půjček a někteří z nich vám pravděpodobně půjčí peníze za transparentnějších podmínek.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top