skip to Main Content

Jak ušetřit rodinný rozpočet, tak abyste každý měsíc vyšli?

Mladý pár šetří peníze

I přes skutečnost, že hodně zaměstnavatelů navyšuje platy zaměstnancům, poměrně hodně domácností nevyjde s penězi. Jak to udělat, aby to bylo lepší? Je důležité si to především přiznat a chtít s tím něco dělat. Co vás tedy každý měsíc zbytečně připravuje o peníze, na čem by se dalo ušetřit, jak rozvrhnout rozpočet?

  • Sepište si příjmy a výdaje
  • Jsou opravdu všechny výdaje nutné
  • Nedaly by se zvýšit příjmy

Důležité je si sepsat všechny příjmy a výdaje

Vezměte do ruky papír a tužku a sepište si všechny příjmy, které vaši domácnost obohacují, a také napište všechny výdaje, které je nutné zaplatit. Dejte si za cíl to, abyste každý měsíc měli každou fakturu, či splátku uhrazenou. Započtěte všechny pravidelné výdaje, pokud nemáte představu o tom, kolik měsíčně utratíte například za jídlo nebo drogerii, je dobré si udělat přehled i o tom. Možná zjistíte, že jste zbytečně utratili za návštěvu restaurace nebo kadeřníka až moc peněz. Když máte sečtené všechny výdaje a příjmy, je potřeba vypočítat rozdíl, a pokud jste v mínus, tedy že vám příjmy nepokryjí výdaje, měli byste tyto výdaje omezit. Možné to je, zapřemýšlejte, zda nemůžete například sloučit mobilní tarify a platit jen jednu částku, nemáte někde zbytečný účet, kde platíte jen poplatky? To vše vám okrajuje rozpočet. 

A co dál, když jste si vše srovnali?

Opravdu se zamyslete nad tím, zda není možné někde ušetřit, pokud už jste seškrtali položky ve výdajích, přemýšlejte nad tím, zda není možné buď změnit práci nebo si přivydělat ještě někde jinde formou buď domácí práce, nebo například práce přes internet. Nemusíte to přeci dělat pořád, ale jen na přechodnou dobu, než se váš rozpočet ustálí, případně než doplatíte nějaký úvěr.

A co dlouhodobější úspory?

V rozpočtu se dá ušetřit nejen na měsíčních výdajích. Zamyslete se nad spotřebou vody, elektřiny či plynu. Každý rok dochází k vyúčtování těchto služeb. Čím nižší máte spotřebu, tím nižší zálohy vás pak budou čekat na rok následující. Šetřete tedy celý rok na spotřebě vody a dalších energií. Určitě se to vyplatí. Pokud si myslíte, že platíte vysoké částky za dodávky energií, můžete případně změnit dodavatele. Pozor ale na smluvní podmínky, abyste za předčasné ukončení smlouvy nebyli sankciování. K porovnání můžete využít srovnávačů cen, které jsou dostupné na internetu. Pokud se vám podaří dostat rozpočet do plusu, je vhodné si našetřit částku na případné výdaje. Nikdy nevíte, kdy se vám rozbije pračka nebo auto.

Kde lze ještě ušetřit?

Pokud se tím vším prokoušete, a rozhodnete se ještě někde ušetřit, je to možné. Vaříte doma? Napište si jídelníček, vždy je lepší jít do obchodu s jistým cílem. Pokud máte tu možnost, zaparkujte auto a choďte pěšky a takto bychom mohli pokračovat. Nebojte se tedy, to zvládnete a ušetříte také.

 

Poslední články
Diskuse
Back To Top