skip to Main Content

Jak postupovat při sjednání spotřebitelského úvěru

Spotřebitelský úvěr -od bankovní či nebankovní společnosti - ilustrační foto

Spotřebitelské úvěry patří spolu s hypotečními úvěry mezi TOP bankovní úvěrové produkty. Spotřebitelský úvěr se definuje jako neúčelová osobní půjčka. Nabízejí ho jak banky, tak i vybrané soukromé společnosti. Jak však správně postupovat při sjednání takového úvěru, abyste nesáhli vedle? Co vše si pohlídat a jakých úvěrů se raději vyvarovat? Máme pro vás několik tipů, které vám sjednání takového úvěru rozhodně usnadní.

Spotřebitelský úvěr má svůj zákon a není lehké ho obejít

Spotřebitelské úvěry jsou poměrně bezpečné. Řídí se vlastní legislativou neboli zákonem o spotřebitelském úvěru. Obecně jsou definovány jako úvěry na hodnotu vyšší než 5 000 Kč a podmínky pro jejich poskytování jsou přísné.

Poskytovatel například musí zveřejnit správné RPSN a vy tak na první pohled zjistíte, jak je půjčka opravdu drahá. Porovnání RPSN s dalšími konkurenčními nabídkami by měl být jeden z prvních kroků, který před žádostí podniknete.

Rozmyslete si, k jakému účelu úvěr potřebujete

Ačkoliv je čerpání úvěru neúčelové, vám by vždy při sjednání půjčky mělo být jasné, na co peníze použijete. Chcete si vybavit domácnost moderními spotřebiči, uvažujete nad koupí nového vozu nebo byste rádi jeli na dovolenou, ale momentálně si ji nemůžete dovolit? Je důležité přesně definovat účel úvěru a podle toho si vypůjčit potřebné finanční prostředky. Jinak hrozí, že se budete zbytečně zadlužovat.

Oslovte poskytovatele

Jakmile máte ujasněny podmínky sjednání úvěru, můžete oslovit banku či soukromou společnost, u níž chcete peníze čerpat. Zde ještě jednou s úvěrovým specialistou vše podrobně proberete. Výše úvěru běžně zohledňuje celkovou bonitu žadatele, do níž se započítávají nejen samotné příjmy, ale i třeba váš věk, dosažené vzdělání nebo počet dětí, které živíte. K žádosti o úvěr budete dokládat dokumenty, o které si banka či finanční společnost požádají.

Připravte si potřebné dokumenty

K žádosti o spotřebitelský úvěr obecně potřebujete:

  • kopii dvou dokladů totožnosti,
  • doklad prokazující výši přijmu,
  • potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a dalším státním institucím.

Nutné doklady jsou vždy na individuálním posouzení poskytovatele. Jakmile dodáte vše potřebné, může být vaše žádost odeslána Krátce poté dochází k předschválení a ke konečnému schválení úvěru, který můžete čerpat i jednorázově, pokud chcete všechny peníze využít najednou.

U spotřebitelského úvěru si hlídejte jeho splatnost. Úvěr se odvádí v pravidelných měsíčních splátkách a za jejich nedodržení se platí vysoké sankce. Ty však celkově nesmí přesáhnout 50 % z dlužné částky nebo 200 000 Kč.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top