skip to Main Content

Investujte své peníze chytře! 2. díl praktického návodu pro chytré investování

Podílové fondy - ilustrační foto

Nedávno jsme zveřejnili článek s největšími mýty kolujícími kolem investování do podílových fondů. Pro někoho to bylo opakování, pro jiného cenné rady, díky kterým se ve světě financí rychleji rozkouká.

V minulém článku jsme probrali tři nejčastější mýty. Ovšem zažitých stereotypů kolem investic koluje ještě celá řada. Proto jsme se rozhodli popsat je ve 2. dílu. Pohodlně se usaďte, pokračujeme.

Podílové fondy nejsou jedinou možností investování

Minulý článek jsme začínali tímto tvrzením “Podílové fondy. V dnešní době hodně diskutovaná oblast investování. Už jste o ní taky slyšeli? A zvažujete, zda se pro vás hodí?”

To je typická představa většiny z nás, kteří pravidelně sledujeme média. V těch se totiž právě o podílových fondech hovoří nejvíce. Loni totiž byly velmi úspěšné. To je bezpochyb pravda. Ovšem to, že byly úspěšné loni ještě neznamená, že tomu bude letos úplně stejně.

Letos může být situace úplně opačná. Navíc podílové fondy nejsou zdaleka jedinou možností, do čeho můžete investovat. Variant je celá řada. Dluhopisy, akcie, komodity.

U každé z těchto možností hrají roli ale jiné proměnné. Proto si vždy pečlivě promyslete, do čeho budete investovat, než se do toho skutečně pustíte. A pamatujte na to, že minulé výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích.

Existují lidé, kteří ví, jaká investice v budoucnu vydělá

Po světě chodí spousta lidí, kteří se ve světě investic vyznají. Mají s nimi již desítky let zkušeností, za sebou milióny investovaných korun a spoustu úspěšných prodejů. Nikdo na celém světě ale bohužel nemůže se 100% říct, zda ta či ona investice skutečně vydělá. Nikdo totiž nevlastní věšteckou kouli a kdykoliv se celá situace může změnit.

Úspěch takových lidí pramení pouze z jejich zkušenosti a z jejich umění efektivně pracovat s dostupnými informacemi. Jen díky nim dokáží velmi přesně interpretovat budoucí vývoj světa investic.

Hvězdičky ještě neznamenají úspěch

Poslední mýtus, který si zde probereme, se týká hodnocení fondů, neboli hvězdiček. Tento systém je velmi podobný jako hodnocení hotelů. Čím více hvězdiček, tím lepší.

Ovšem u investic to není úplně tak jednoduché. Hvězdičky totiž nepopisují budoucnost, jak se budou fondy posouvat, ale popisují minulost. Opět se zde tedy vracíme k prvnímu bodu. Podle hvězdiček vidíme, jak si daný fond vedl v minulosti, ovšem nic nám to neřekne, jak se bude vyvíjet v budoucnu.

Proto u investic nehleďte pouze na hvězdičky, na úspěchy z minulosti, ani na 100% prognózy některých investorů. Zaměřujte se na spoustu dalších proměnných – politiku, celosvětovou ekonomiku, na situaci v daném odvětví nebo v dané firmě apod. Jen tak dokážete co nejpřesněji předpovídat, do čeho se vyplatí investovat.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top