skip to Main Content

Proč se (ne)vyplatí investovat do komodit

Komoditní trh

Investice do komodit jsou stále diskutabilním tématem. Mnoho lidí tápá a neví si rady s tím, kam uložit své volné finanční prostředky. Kromě tradičních spořících produktů přicházejí v úvahu také dluhopisy či akcie. Ty ale dnes buď nenabízejí vysoký úrok nebo jsou na druhou stranu nestálé a rizikové. Spousta z nás se pak rozhodne investovat do komodit. Co to komody jsou a proč si investici dobře promyslet?

Mezi komodity vhodné k investování řadíme obiloviny, maso, cukr, drahé kovy nebo třeba benzín. Ve vašem investorském portfoliu by měly být pouze okrajové a působit jako doplněk k dalším investorským aktivitám. Investice do nich jsou žádané z důvodu, že vám pomohou diverzifikovat vaše prostředky. Nebudete mít tak peníze uložené pouze v akciích nebo v dluhopisech. Pokud tedy nějaký fond zkrachuje, nepřijdete o vše.

Skladování komodit

To je první problém, na který určitě pomyslíte. Jelikož komodity jsou poměrně prostorné, často se řeší, kde je vhodně skladovat. Musíte si pronajmout sklad, kde je uložíte. Problém nastává v případě, že cena komodit neroste a oni ztrácejí hodnotu, protože čekáte na vhodnou dobu pro jejich prodej.

S investicemi do komodit jsou spojené i poměrně vysoké náklady – právě za tyto prostory nebo za certifikáty pravosti, jakosti či za různé kolky. Musíte platit daně, dopravu atd. Čistá hodnota vaší investice nakonec může být opravdu minimální a vy budete rádi, že jste na ní neprodělali.

Ideální okamžik ke koupi

Pokud cena komodit náhle klesne, měli byste ihned nakupovat. To zároveň musíte mít k dispozici vhodné prostory a připravené prostředky na další výdaje. Navíc těžko předpokládat, kdy cena bude zase vyšší a vy komodity pohodlně prodáte. Narážíte tak na problémy a ocitáte se ve stresující situaci, protože po vašich komoditách nemusí být v době plánovaného prodeje poptávka.

Větší riziko (ne)znamená vyšší výnos

Ano, více rizikové investice se pojí i s potenciálně vyššími výnosy. Riziko ale může být například v podobě nulové poptávky, když se vy své komodity snažíte prodat za lepší cenu. Cena komodit závisí i na dění ve světě, které často nemůžeme predikovat. Ať už jde o různé přírodní katastrofy nebo válečné konflikty.

Pokud se i přesto rozhodnete investovat do komodit na finančních trzích, dejte si dobrý pozor na:

  • své zkušenosti – pokud je nemáte, najděte si někoho, kdo vám poradí a pomůže,
  • své nervy – investování do komodit stejně jako do jiných oblastí rozhodně není bez stresu,
  • své peníze – s investicemi se musíte naučit správně pracovat, mít rozmanité portfolium,
  • zákony – legislativa se zde neustále mění a je potřeba ji bedlivě sledovat.
Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top