skip to Main Content

Banky prodlužují platnost u debetních a kreditních karet

Platnost u kreditních karet

Karta je nedílnou součástí téměř každého běžného účtu a jen málokdo si bez ní dnes dokáže svůj život představit. Využíváme ji při placení v obchodech, na internetu i k výběru peněz z bankomatu. Máme ji u sebe téměř neustále, na rozdíl od hotovosti, kterou už většina lidí nenosí po kapsách.

Jelikož se v poslední době výrazně rozmáhají bezkontaktní platební terminály, nedochází k tak velkému opotřebení karet a není tedy nutné kartu jednou za dva roky vyměnit. I proto se banky rozhodly pro prodloužení životnosti svých debetních a kreditních karet.

Tuzemské karty už dnes s delší platností

Určitě si už mnoho z vás kontroluje platnost své karty. Tu jen málokdo sleduje, protože od banky nám standardně přijde nová karta poštou. Starou platební kartu v ten moment vyřadíme z peněženky a zlikvidujeme, aby ji nikdo nemohl zneužít. Možná tedy budete překvapení, až zjistíte, že vaše karta nemá pouze dvouletou platnost, ale platí třeba po čtyři roky až pět let od data vydání.

Bezkontaktní platební terminály jsou ke kartám výrazně šetrnější, protože nemusíte svou kartu vůbec vyndávat z pouzdra a vkládat ji do terminálu – místo toho ji pouze přiložíte. Mnoho lidí kartu tak nevyndává ani ze své peněženky.

Co vede banky k prodloužení platnosti karet?

Banky především hledají cestu úspory, protože na ně začíná dopadat evropská regulace. Evropská unie už na konci loňského roku omezila poplatky z používání karet u obchodníků. Ty nyní místo původního 1 % jsou 0,2 % u debetních karet a 0,3 % u kreditních karet. To pro banky představuje určitou ztrátu, kterou si nyní potřebují vykompenzovat.

Protože jsou bezkontaktní platby v Čechách hojně rozšířené, je toto jedno z možných úsporných opatření. Banka na vydání jedné karty ušetří průměrně 100 Kč. Výměna staré karty za novou při skončení její platnosti vás totiž nic nestojí.

Aktuální přehled platnosti karet u nejběžnějších bank v Čechách

ČSOB ČSOB 5 let
mBank mBank 5 let
Česká spořitelna Česká spořitelna 3 roky
Komerční banka Komerční banka 3 roky
Raiffeisenbank Raiffeisenbank 3 roky
MONETA Money Bank Moneta Money Bank 4 roky
Air Bank Air Bank 3 roky
Sberbank Sberbank 5 let
UniCredit Bank UniCredit 3 roky

Novinky v této oblasti zavádí momentálně Moneta Money Bank a mBank. Moneta začala prodlužovat vydané platební a kreditní karty již od července letošního roku. Nová platnost karet nyní činí 4 roky. mBank u některých platebních karet přešla dokonce na pětiletou platnost, což jí přineslo výraznou úsporu v této oblasti. Postupně budou zaváděny nové platební karty s delší platností u všech klientů banky.

Rate this post
Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top