skip to Main Content

Jak vhodně investovat peníze ve střednědobém horizontu

Jak vhodně investovat peníze

Máte volné finanční prostředky a rádi byste je vhodně investovali? V aktuálním článku se zaměříme na investice ve střednědobém horizontu 3 až 5 let. Najít možnosti v tomto případě není jednoduché, jelikož trendy na trhu se neustále mění. Současná doba obecně není pro vaše investice nijak příznivá. Úrokové sazby jsou minimální a vybrat si vhodný instrument pro zhodnocení vlastních úspor dá zabrat.

Uložení peněz na spořícím účtu

Na spořící účet je dobré ukládat peníze, o kterých víte, že je budete v brzké době potřebovat. Úrokové sazby jsou zde minimální a stále klesají. Úročení kolem 0,5 % ročně sotva pokrývá inflaci a do budoucna hrozí prognóza, že ani na tu takto uložené prostředky nevydělají. Je zbytečné mít všechny peníze na účtu, vyplatí se je vhodně rozdělit a investovat například do podílových fondů nebo do dluhopisů.

Bezpečné státní dluhopisy

Státní dluhopisy jsou z dlouhodobého a střednědobého hlediska vnímány jako bezpečný nástroj pro zhodnocení vašich prostředků. Můžete investovat do dluhopisů Německa nebo České republiky, které jsou poměrně jisté a pojí se proto samozřejmě i s nižší úrokovou sazbou. Výnos zde činí přibližně 1 % p.a., ale sazba se stále mění, takže těžko říci, jaká bude situace za pár týdnů.

Pokud chcete investovat do dluhopisových podílových fondů, je už lepší se obrátit na specialistu, který ví, kde a jak porostou v budoucnu úrokové sazby. Je to však vždy trochu loterie, jelikož předpoklad se nemusí vyplatit a vy nakonec proděláte nebo zůstanete na nule. V rámci dluhopisových fondů můžete nakupovat střednědobé, dlouhodobé i krátkodobé dluhopisy. Všechny tyto cenné papíry mají nějaké přednosti.

Střednědobé termínované vklady

Termínovaný vklad vám jistě nabídne i vaše banka. Je zajímavou alternativou ke zmíněným dluhopisům, přináší však nižší úrok, který je po zbytek období fixní. Je tedy vhodnější pro konzervativní klienty, co nemají chuť riskovat a odejít s případnou ztrátou. Termínované vklady a spořící účty jsou však dosud jedinou bezpečnou možností pro vaše investice.

Rizikovější podnikové dluhopisy

Své investice též můžete zvážit do oblasti takzvaných podnikových dluhopisů. I zde výnosy poklesly. Pojí se však s vyšším rizikem, tak je očekávejte na lepší úrovni než v případě dluhopisů státních. Vaše investice zde bude mít kolísavé hodnoty. Navíc je zde vyšší riziko nesplacení dluhopisu vydavatelem.

Doporučení expertů se v této oblasti různí. Někteří doporučují akcie, jiní zase nemovitosti nebo obnovitelné zdroje.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top