skip to Main Content

Půjčka na auto nebo leasing – čemu dát nyní přednost

Půjčky na nové auto

Uvažujete o pořízení nového nebo ojetého vozu? Pokud nemáte dostatek vlastních finančních prostředků, tak v obou případech můžete uvažovat o půjčce nebo o leasingu. Ten byl velmi populární před několika lety. Jak to je ale dnes? Je výhodnější půjčka nebo leasing? Na tuto otázku se zaměříme v aktuálním článku.

Půjčka je multifunkční

Hlavní předností půjčky je, že na ni koupíte téměř cokoliv. Pokud si sjednáte půjčku neúčelovou, tak peníze můžete použít nejen na koupi vozu, ale třeba i na vybavení domácnosti nebo na některé další výdaje. Bohužel to má ale i nevýhodu v tom, že můžete začít peníze zbytečně utrácet a pak akorát splácíte mnohem více, než byste jinak spláceli.

Pokud koupíte auto na úvěr, tak každý měsíc splácíte stejnou částku. Úrokovou sazbu můžete mít po celé období fixní nebo variabilní. Fixní úrok je častější, obzvlášť teď v období nízkých úrokových sazeb.

Potřebujete peníze na nové auto? Doporučujeme vybrat si z aktuální nabídky prověřených půjček bez poplatků předem.

 

Leasing je někdy finančně výhodnější

Prodejce automobilu vám může dát takovou nabídku, kde bude o něco finančně zajímavěji vycházet nákup vozu na leasing. On sám leasing většinou nenabízí, ale spolupracuje s některým finančním ústavem, který tuto službu poskytuje.

Leasing oceníte například tehdy, když nemůžete doložit své příjmy nebo když máte záznam v registru dlužníků. U leasingu je nevýhodou, že musíte splatit první vyšší splátku hned při uzavření smlouvy. Jedná se o takzvanou akontaci, která je obvykle ve výši kolem 100 000 Kč (záleží samozřejmě na konkrétním modelu vozu).

V případě leasingu je zde ale jeden hlavní problém, a to že auto po koupi není vaše. Než ho splatíte, tak ho máte u prodejce pouze pronajaté. Když přestanete splácet půjčku, hrozí vám smluvní pokuta. Pokud přestanete splácet leasing, hrozí vám zabavení vozu.

To je pak malá kompenzace za o něco výhodnější finanční podmínky. Navíc musíte platit za vůz i havarijní pojištění a obvykle dražší povinné ručení, protože se do ceny pojistky nezapočítávají vaše bonusy.

Čtěte také: Nejlevnější a zároveň nejvýhodnější půjčka na auto

Je lepší půjčka nebo leasing?

  • U leasingu je vždy auto jako zástava. U půjčky nutně nemusí být.
  • U leasingu si nemůžete vybrat povinné ručení a musíte platit havarijní pojištění. U půjčky je volba pojistky jen na vás.
  • V případě leasingu je auto vaše až tehdy, když doplatíte celou částku. U půjčku ho získáte ihned.
  • Leasing vyžaduje první vysokou splátku. Půjčku splácíte pravidelně ve stále stejné výši.
  • Půjčku můžete využít i na financování dalších potřeb. Leasing nikoliv.
Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top