skip to Main Content

Ochrání pojištění domácnosti váš soukromý majetek?

Pojištění domácnosti - podpojištění majetku -ilustrační foto

Pojištění domácnosti je základní majetkové pojištění, které má sjednané téměř každý, kdo vlastní nebo si pronajímá nějakou nemovitost. Týká se samozřejmě obytných prostor a je určeno pro byty a rodinné domy. Výše pojistného je přímo závislá na velikosti vaší domácnosti. Pokud vlastníte rodinný dům pro více generací, tak vás pojistka vyjde samozřejmě dráž, než když bydlíte v bytě o dispozici 2+kk. I když máte sjednaný pronájem, vyplatí se toto pojištění zvážit. Přece jen, máte tam své osobní věci, a pokud někomu cizímu způsobíte škodu, tak vám to pojištění pokryje.

Nešetřete na své domácnosti

Stejně jako nešetříte na nábytku, na spotřebičích či elektronice, tak se nevyplatí šetřit ani na pojištění. Mnoho lidí si domů pořídí hodnotné vybavení, zaplatit ale pár stovek měsíčně na pojištění se už zdráhají. Pak se stane, že vás někdo vykrade, vytopíte si byt nebo nějakou nešťastnou náhodou vyhoříte a nebudete mít vůbec nic, protože jste neměli pojištění.

I když už pojištění máte sjednané, musíte ho neustále aktualizovat, protože pojistka samozřejmě zastarává. Myslet si tedy, že jste si jednou pojištění sjednali a už se o něj do budoucna vůbec nemusíte zajímat, je rovněž bláhové. Alespoň jednou ročně, když vám přijde výroční dopis od pojišťovny, byste měli svou pojistku zkontrolovat a přesvědčit se, zda je v ní vše podle vašich představ. Jednou za čas se také vyplatí domluvit si schůzku s finančním poradcem. Nabídka pojišťoven se neustále mění a mohlo by v ní být něco, co by více sedělo vašim představám.

Častým problémem je také takzvané „podpojištění majetku„, kdy si pojistku sjednáte na nějakou částku, hodnota vaší domácnosti se však mění a je po letech vyšší. Když pak dojde k pojistné události, dostanete jen zlomek peněz, protože jste měli svou domácnost zbytečně podhodnocenou. Cenu domácnosti výrazně zvyšuje nejen čas, ale také investice, které do ní vkládáte.

Je zásadní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti

Zatímco pojištění nemovitosti se týká samotné stavby, tak domácnost zahrnuje právě váš soukromý majetek, tedy movité věci, které se nachází uvnitř domu nebo které využíváte k provozu domácnosti. Veškerý majetek, který máte doma, je tak u dobré pojistky chráněný. Pojištění tak nejčastěji kryje škody na:

  • zařízení bytu či rodinného domu (nábytek, osvětlení, koberce, kuchyňské spotřebiče),
  • věcech osobní potřeby,
  • cizích věcech, které však oprávněně používáte (například auto na leasing),
  • stavebních součástech bytu/domu (podlahy, vestavěný nábytek a spotřebiče, obklady).

Nabídka pojišťoven je dnes velmi rozmanitá a ve vaší pojistné smlouvě tak bude vždy blíže specifikováno, na co vše se pojištění vztahuje. Vždy si smlouvu dobře prostudujte, abyste věděli, do jaké výše vám pojišťovna vyplatí náhradu škody. I tak je ale pojištění domácnosti nejefektivnějším způsobem, jak zabezpečit svůj majetek před poškozením a odcizením.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top