skip to Main Content

Dětské kapesné: Kdy začít, kolik dávat středoškolákům a jak motivovat?

Kapesné pro děti - foto

Pár korun malým dětem dal snad už úplně každý, tu je to na zmrzlinu, tu zase na kolotoč. Nezáleží na tom, zda je dítě vlastní nebo jde o neteř, synovce nebo potomky kamarádů. V každém případě mají peníze i určitý výchovný efekt. Děti si je musí nějak zasloužit, nejsou tu automaticky a finanční gramotnost je tak důležitá, že by mělo jít o předmět už základních škol. Že tomu tak není, vlastně nevadí. Příkladem totiž musí jít rodiče. Pojďme si tedy trochu blíže rozebrat tématiku dětského kapesného…

Dítěti jste prvním a někdy dokonce i jediným vzorem, nezapomínejte na to

Menší děti s oblibou napodobují dospělé. Někde ale musí vzít potřebnou předlohu a je to dost možná ve vaší domácnosti. Jistě, nemusí to být patrné na první pohled, ale dítě se snaží vás tu či onde trochu kopírovat. Proto když mu půjdete ve věcech financí sami příkladem, budete se cítit lépe a neutratíte žádné peníze za zbytečnosti. Možná pak zbyde i na hezký rodinný výlet?

Kapesné by mělo začít se školní docházkou, částku postupně navyšujeme

Efekt takzvaného kapesného je nanejvýš výchovný – dítě se naučí, že nic není na světě zadarmo. Na to, co bude chtít, si musí vydělat nebo ušetřit. Některé věci si je zase zapotřebí odříct, aby byl finanční rozpočet domácnosti udržen na uzdě a nedostali jste se do dluhové pasti. Samotné kapesné by mělo podle odborníků začít zhruba v tom období, kdy se váš malý syn nebo dcerka začínají učit počtům, tedy v první třídě. Samozřejmě by v tomto období mělo být spíš symbolické, v řádu desetikorun. Když děti pak v pozdějším věku přimějete, aby si vedly peněžní deník, máte napůl vyhráno. Cílem není to, aby si nikdy nedopřály nic, co jim udělá radost – jako spíše to, aby se snažily optimalizovat rozpočet a tvořit si alespoň malou finanční rezervu pro budoucnost.

Tresty nemají smysl, pokuste se o rozumnou promluvu do duše…

Pokud dítě utratí peníze za – z vašeho pohledu – naprostou zbytečnost a loudí peníze ještě před dalším termínem výplaty kapesného, je to sice škoda, ale nemáte důvod k nějakému exemplárnímu trestání. Naučte dítě, že takhle to v běžném životě nejde a přidělte mu třeba nějakou malou a relativně nenáročnou domácí práci navíc. Třeba zatím přijde na trochu jiné myšlenky! Další rady pro rodiče se přímo nabízejí.

  • Nakupujte společně. Dítě se naučí, jak se efektivně pohybovat po supermarketu a nejen to…
  • Osobní konto v bance děti potěší a dodá jim na pocitu významnosti. A naučí je s penězi.
  • Pozor na dluhy! A to zejména ty, co jsou zbytečné. Nedávejte dítěti špatný příklad do života.

Děti jsou prostě děti, učí se chybami a měli bychom být k nim trochu více shovívaví. Uvidíte, že co se v mládí naučí, v pozdějším dospělém věku jako když najdou. A až jednou budou bydlet samy, nezavítají k vám na návštěvu a nesdělí jen tak mezi řečí, že jsou dva kroky před exekučním řízením. Bude to vaše zásluha!

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top