skip to Main Content

Vytvořená finanční rezerva vás ochrání před nečekanými výdaji

Finanční rezerva - nutnost v dnešní době - ilustrační foto

Vybudujte si finanční rezervu a připravte svou domácnost na možné náklady do budoucna. Finanční rezerva má v rodinném rozpočtu velký význam, protože vás může ochránit při dlouhodobé nemoci, ztrátě zaměstnání a v dalších situacích, které nedokážete ovlivnit. Jak velká by tato rezerva měla být? A kam si naspořené peníze odkládat, abyste je měli po ruce, když je budete potřebovat? Na tyto otázky naleznete odpovědi na následujících řádcích.

Jak postupovat při vytváření finanční rezervy

Finanční rezervu můžete začít vytvářet kdykoliv. Protože nejste schopni předvídat své výdaje do budoucna, určitě na nic nečekejte a jakmile budete mít volné prostředky, odložte je stranou. Naspořené peníze vám mohou snáze překonat nečekané životní situace a můžete je použít téměř na cokoliv.

Vytvoření finanční rezervy vyžaduje podrobné propočty. Samozřejmě je dobře, když uspoříte alespoň něco, protože každá koruna se počítá. Když ale chcete brát spoření vážně, měli byste vzít v potaz vaše měsíční výdaje, které má vytvořená rezerva pokrýt, dosavadní úspory a dobu, na níž by měla rezerva vydržet.

Započítat můžete také úroky, které získáte uložením peněz na dobrém místě. Velká částka to však nebude. Stejně tak nepočítejte s tím, že rezervu vytvoříte během jednoho měsíce. Dejte si dostatek času, třeba 1 nebo i 2 roky. Obecně se říká, že byste rezervu měli vytvářet přibližně 10 % svého měsíčního příjmu.

Na jak dlouho by měla rezerva stačit

Obecně se udává, že by vám rezerva měla vystačit přibližně na 6 měsíců. Pokud ale upadnete do finanční tísně, pravděpodobně si snížíte životní úroveň a vaše měsíční výdaje budou o něco nižší, než jsou doposud. Rezerva by však měla být schopna pokrýt veškeré platby, bez nichž se neobejdete. Může se jednat o nájem, platby za energie nebo za nákupy potravin.

Kam uložit peníze, aby se daly co nejrychleji využít

  • spořící účty
  • peněžní fondy

Spořící účty jsou tradiční součástí nabídky bankovních produktů. Princip, na kterém fungují, zná dnes už snad každý. Spořící účty mají bohužel jen minimální úročení, a proto nečekejte, že se vám odložené peníze nějak zajímavě zhodnotí. Spíše doporučujeme využití takového účtu pro zlepšení přehlednosti. Pokud své peníze ponecháte na běžném účtu, snáze je utratíte. Vybrat je a uložit v hotovosti doma do šatní skříně rovněž nedoporučujeme, jelikož to je příliš rizikové.

Alternativou ke spořícím účtům jsou peněžní fondy, které se hodí pro krátkodobé investice peněz na dobu jednoho roku nebo jen několika měsíců. Fond může přinést větší zhodnocení. To je však spojeno s měnovým kurzem – když se vyvíjí negativně, můžete tratit. Peněžní fondy na našem trhu se však vnímají spíše jako konzervativní nástroj a nepříznivému vývoji se dá dobře předcházet.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top