skip to Main Content

Konec anonymních vkladních knížek je na dosah

Konec anonymních vkladních knížek

Doba anonymních vkladních knížek se pomalu blíží ke svému konci. Ukončení výběru peněz z anonymních vkladních knížek je plánováno na konec roku 2016. Tento termín už Česká spořitelna několikrát prodloužila. Ostatní banky tyto vkladní knížky rovněž v nabídce nemají, ale vyplácení peněz z nich ukončily už dříve. Jedná se o vkladní knížky, jejichž platnost dle zákona skončila roku 2002, takže se dá předpokládat, že zájemci o výplatu prostředků už svůj nárok uplatnili.

Anonymní vkladní knížky pouze do roku 2002

Od roku 2002 banky nemohou vydávat žádné anonymní vkladní knížky. Dnes se místo nich využívají vkladní knížky na jméno, kde držitel knížky již není v anonymitě, ale jeho jméno je v knížce uvedeno. Ačkoliv vkladní knížky nenabízejí příliš výhodné úročení, stále jsou mezi konzervativními klienty oblíbené. Zařídíte je ještě v mnoha českých bankách, které vám nabídnou vkladní knížky s výpovědní lhůtou nebo bez výpovědní lhůty neboli výherní vkladní knížky, kde máte šanci místo úroku získat zajímavou výhru.

Česká spořitelna v minulosti už několikrát prodlužovala termín pro výplatu prostředků z anonymních vkladních knížek, takže tento už je opravdu poslední. Anonymní vkladní knížky tak definitivně zmizí z našeho trhu. Peníze, které si klienti nevyberou, převede Česká spořitelna do Nadace Dopositum Bonum.

Udává se, že je vybráno až 98 % všech prostředků. Zůstatek na vkladních knížkách anonymních vlastníků ani tak ale nemusí být minimální. Banka pro případy výběru ke konci září 2016 vytvořila rezervu v hodnotě 260 milionů Kč a tu plánuje převést nadaci.

Anonymní vkladní knížky už nemají velké zůstatky

Na anonymních vkladních knížkách jsou spíše menší zůstatky, které nepřesahují částku 5 000 Kč. Na téměř polovině je i menší částka než 50 Kč, takže je pochopitelné, že se lidem nevyplatí jít do banky, aby knížku vybrali a zrušili. Od roku 2002 do současnosti však bylo z těchto knížek vybráno na 120 miliard Kč. Je tedy vidět, že anonymní vkladní knížky byly svého času opravdu populární.

Od roku 2002 se vklady na těchto knížkách již neúročí. Původní lhůta, kterou stanovil zákon, byla do konce roku 2012. Tu Česká spořitelna prodloužila na konec roku 2015. Nyní, aby vyšla vstříc i dalším klientům, tak až na konec roku 2016. Tyto lhůty označuje jako promlčecí. Pokud tedy doma naleznete anonymní vkladní knížku v příštím roce, bude bezcenná.

Jak vybrat peníze z vkladní knížky

Všimli jste si, že máte doma anonymní vkladní knížku od České spořitelny? Pak ji přineste do 31.12. do banky. Vezměte si sebou občanský průkaz. K vybrání peněz musíte znát heslo. Poté vám bude vyplacena částka uvedená v knížce a nakonec bude vaše knížka znehodnocena.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top