skip to Main Content

Postup jak rychle založit sro za korunu

V dnešní době je založení firmy stále ještě poměrně jednoduché, od roku 2014 také minimální kapitál společnosti může být klidně i jen korunový – oproti předchozímu požadavku legislativy na nejnižší možný vklad ve výši 200 tisíc korun. Společnost s ručeným omezením smí založit nejen fyzická osoba, ale také libovolná právnická osoba (což je mnohem častěji využívaná varianta), možnosti jsou tedy poměrně široké. Jaké jsou tedy základní podmínky ze strany současných zákonů, aby vše proběhlo hladce a zcela správně?

Poměrně snadná správa, ale také minimální administrativa

Založení podobné společnosti si může vyžádat třeba i celý měsíc, ale v závislosti na plánované struktuře můžete mít vše potřebné hotovo i mnohem dříve, většinou v řádu několika málo dnů. Důležité je vybrat obchodní název, jenž není zaměnitelný s jinou firmou, čímž předejdete případným pozdějším soudním sporům. Odlišení je nutné i v ohledu části názvu, musíte být důkladní. Případné návrhy si lze otestovat na portálu justice.cz, obratem budete mít mnohem jasněji.

Pokud jde o sídlo společnosti, určitě bude lepší, když bude nemovitost uvedena v KN. V každém případě je nutný souhlas vlastníka a výpis z Katastru nemovitostí, které nejsou starší než čtvrt roku. Sídlo ale může být teoreticky kdekoliv, klidně i u vás doma, a kromě jiného existuje i možnost tzv. virtuálního sídla.

Jasno musíte mít i v konkrétním předmětu podnikání

Půjde o řemeslnou nebo volnou živnost, případně živnost z kategorie, kde je nutná speciální koncese? Pokud nepůjde o volnou živnost, potřebujete ze zákona určit odpovědného zástupce. Ten musí v případě řemesel, vázaných živností či koncese doložit, že absolvoval určitý VŠ obor nebo má za sebou v daném oboru praxi. Předmět podnikání je v každém případě nutné uvést a jednatel musí mít čistý trestní rejstřík. Výpis z rejstříku trestů připraví na počkání pobočka České pošty (Czech Point).

Sepsání společenské smlouvy, čestná prohlášení jednatelů a podpisy u notáře, jinými slovy, počáteční výdaje budou v řádu několika tisíců korun. Na živnostenském úřadě je nutné získat živnostenské oprávnění za tisícikorunový poplatek, vše je zde na počkání. Nutné je také mít speciální bankovní účet, ať už je počáteční vklad pouze korunový nebo rovnou v milionech korun. Společnost s ručením omezením pak bude nutné zapsat do obchodního rejstříku – a tímto datem se také počíná její oficiální historie. Návrh na tento zápis se podává k příslušnému krajskému soudu, musí být opatřen všemi důležitými dokumenty (společenská smlouva, přihláška k registraci na daňový úřad, formulář o zřízení bankovního konta, výpis z Katastru nemovitostí apod.).

Založení firmy není zadarmo, počítejte s tisícovými výdaji

Se vším se pojí určité poplatky, takže i zápis do obchodního rejstříku a všechny úkony krajského soudu budou zpoplatněné, opět by mělo jít řádově o několik tisíc korun. Založit obchodní společnost s korunou v peněžence tedy určitě nepůjde, základní výdaje jsou podstatně vyšší, ale na druhou stranu, může mít vzniklý subjekt i řadu výhod. Například, živnostník ručí celým svým majetkem, nicméně s.r.o. jen tím obchodním (tedy ne osobním majetkem všech uvedených společníků).

5/5 - (2 votes)
Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top